Zariaďujeme interiér pre alergika
Objavujú sa náhle. Spôsobujú kýchanie, slzenie očí a tiež svrbenie tela. Neumožňujú nám normálne fungovať počas peľovej sezóny. Stáva sa tiež, že ich môže spustiť štvornohý maznáčik. Alergia na prach, plesne alebo srsť zvierat môže skomplikovať život. Chceme sa doma cítiť bezpečne, ako to teda zariadiť, aby sa znížil počet alergénov v prostredí? Môže to tak byť! Navrhneme Vám ako.
Alergény - čo mať a čomu sa vyhnúťAk viete, že ste alergickí na určité alergény, potom sa uistite, že teplota vo vašom byte je pod 22 ° C a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40-45%. To rozhodne minimalizuje životnosť plesní a roztočov v miestnosti. Vaším obľúbeným zariadením by odteraz mal byť vysávač s HEPA filtrom. Prečo je tomu tak? Filter HEPA je schopný zachytiť častice rôznych veľkostí, dokonca aj tie najmenšie, vrátane plesní, baktérií, chlpov zvierat a peľu. Vysajte všetky miestnosti v dome aspoň raz týždenne. Investujte tiež do dobrej čističky vzduchu, svetlého nábytku, pretože na svetlý nábytok sa usadzuje menej prachu a počas peľovej sezóny nevetrajte. Na jeseň a v zimných mesiacoch naopak poriadne vyvetrajte, najmä po daždi. Vyhnite sa tiež ťažkým a "huňatým" závesom. Hoci sú elegantné a vytvárajú v miestnosti atmosféru, tak bohužiaľ sú nositeľmi prachu a to doma s alergikom nechceme. Máte radi rastliny? Vyberte si tie, ktoré čistia vzduch, napr. Touclovka.
V tomto prípade fungujú skvele prírodné materiály. Výber nábytku pre alergikov nie je jednoduchá úloha. Posteľ by mala mať drevený alebo kovový rám, penovou alebo latexovou matrac a poťah, ktorý možno sňať a vyprať. Stoličky a pohovky bez extravagantných tvarov a zákutí, kde sa môže hromadiť prach. Najlepšie je vybrať tkaniny s certifikátom a ešte lepšie, ak sú stoličky úplne drevené. Vyberajte výrobky z bukového alebo borovicového dreva. Stoličky z bukovej preglejky, morené a lakované lakom sú bezpečné pre ľudí, zvieratá a životné prostredie ako napríklad stoličky Malmo Wood alebo Malmo Steel. Ak už vyberáte čalúnený nábytok, venujte pozornosť poťahovej látke. Na trhu sú k dispozícii látky, ktoré sú bezpečné pre alergikov, napr. Tkanina Strong s antibakteriálnym povlakom Virus Protect. Vďaka tejto technológii sa huby, roztoče a baktérie nedostanú do vlákien látky. To potvrdzuje certifikát Oeko-Tex Standard 100.
Koberec je v kontexte alergénov pomerne kontroverzná záležitosť. Často ako záclony alebo závesy zachytáva prach a navyše zvieracie chlpy. Je teda lepšie sa kobercom, najmä chundelatým, vyhýbať. Nie všetky koberce sú si rovné. Koberce značky Fargotex sú bezpečné pre ľudí bojujúcich s alergiami. Sú príjemné na dotyk, majú protišmykovú úpravu a dajú sa prať v práčke na 30 °C. Je dobré zvoliť koberec vyrobený z bavlny, hoci sa tiež odporúčajú polypropylénové. Jedná sa o materiály odolné voči plesniam. Najlepším riešením je koberec kombinujúci bavlnu s umelými vláknami. Okrem toho venujte pozornosť kobercovému rúnu, čo je typ priadze (strih, slučka alebo krútenie). Je dôležité, aby bol čo najkratší, nie vyši ako 12 mm. Praktické sú koberce tkané plošne, s hustou väzbou. Koberce vysajte najmenej raz týždenne, raz za mesiac je vonku pretrepte alebo je v zime vystavte mrazu (roztoče hynú pri nízkych teplotách). Raz za 2-3 mesiace bude koberec potrebovať dôkladné čistenie parným čističom alebo vodným vysávačom.
Dúfame, že Vám náš krátky sprievodca pomôže vytvoriť domov bez alergénov. Koniec koncov, domov je náš azyl, takže je dôležité, aby bol bezpečný pre každého v domácnosti.